Warsztaty rękodzieła artystycznego”Norwid z Pasją”

 

Warsztaty twórcze „Norwid z Pasją” była to duża impreza jednorazowa dla wszystkich chętnych mieszkańców Złotowa, zorganizowana z okazji urodzin patrona Biblioteki Cypriana  Norwida.

W warsztatach wzięło udział 150 osób, dzieci i młodzieży z złotowskich szkół, a także osób dorosłych, a także 24 osoby prowadzące warsztaty z Klubu Artystów „Pasja”

Miejska Biblioteka Publiczna  użyczyła swoich pomieszczeń, zabezpieczyła namioty, stoły, krzesła dla uczestników warsztatów.

 

Projekt „Norwid z Pasją” zgłosiło do konkursu ofert Stowarzyszenie „Przyjazna Edukacja”, uważając, że największą jego zaletą jest zaangażowanie w projekt lokalnych twórców i artystów ludowych, zrzeszonych w  Klubie Artystów "Pasja".  Uważaliśmy, że warto zaprezentować lokalnemu społeczeństwu ludzi, którzy od wielu lat realizują swoje twórcze pasje, a w ramach projektu będą mogli przekazać swoją wiedzę i doświadczenie innym.

10 września w godzinach 10.00 – 13.00 odbyły się jednorazowe  3 godzinne warsztaty z dwunastu dziedzin sztuki i rękodzieła: malarstwa, rysunku, rzeźby, haftu krajeńskiego, haftu krzyżykowego, wyrobów szydełkowych, frywolitek, makramy, plastyki obrzędowej, wycinanki, wyrobów z witek brzozowych, wyrobów  papierowych.

Przed biblioteką rozstawiane były namioty w których odbywały się warsztaty malarstwa, rzeźby, makramy, witek brzozowych. W Sali bibliotecznej ustawione były stoiska wyrobów papierowych, wycinanki i plastyki obrzędowej. Na tarasie ustawione były namioty w których odbywały się warsztaty frywolitek, wyrobów szydełkowych, haftu krzyżykowego, haftu krajeńskiego oraz rysunku.

Wszystkie zajęcia poprowadzili  artyści skupieni w Klubie Artystów „Pasja”, który działa już od  2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Warsztaty skierowane były do wszystkich  osób pasjonujących się sztuką i  rękodziełem, pragnących rozwinąć swoje umiejętności artystyczne. Projekt był doskonałą okazją do promocji i pielęgnowania lokalnych tradycji ludowego rękodzieła, oraz poznania lokalnych twórców. W zajęciach wzięli udział uczniowie szkół złotowskich, a także dorosłe osoby pragnące nauczyć się wybranej przez siebie techniki. W wolnej chwili można było obejrzeć wystawę członków Klubu „Pasja”, a także wypić kawę i zjeść ciastko. Chętnych do skorzystania z warsztatów nie brakowało. Wszystkich bardzo cieszyły własnoręcznie wykonane prace, tym bardziej, że wszystkie dzieła można było zabrać ze sobą do domu. W miłej  twórczej atmosferze bardzo szybko minęło sobotnie przedpołudnie, a imprezę można zaliczyć do bardzo udanych i warto ją wpisać w biblioteczną tradycję. Na zakończenie zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa prowadzącym warsztaty, oraz wspólne zdjęcie uczestników zajęć z wykonanymi pracami.

Powrót
strona główna mapa strony