Ponad 100 osób z 30 krajów bierze udział w rozpoczętym w Nowym Tomyślu (wielkopolskie) III Międzynarodowym Konkursie Plecionkarskim. Jest on organizowany w ramach trwającego w tym mieście II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Festiwal potrwa trzy dni.

Jak powiedział komisarz festiwalu, Andrzej Pawlak, na potrzeby zawodów przygotowano m.in. ponad trzy tony wikliny w różnych stadiach przetwarzania. Zawodnicy wykorzystują w swoich pracach także inne materiały plecionkarskie, m.in. rogożynę, rattan, sznurek i korzenie sosny.

- Idea jaka nam przyświeca, to promocja plecionkarstwa jako takiego, a także poznanie technik i materiałów plecionkarskich które są przypisane różnym szerokościom geograficznym. Skoro Nowy Tomyśl jest wikliniarskim zagłębiem, zależy nam też na promocji wikliny - powiedział Pawlak.

Dla niektórych zawodników konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpi w niedzielę, jest pierwszą okazją do zetknięcia się z wikliną.

- Robimy artystyczny performance na bazie polskiej wikliny, której nie znamy jako rzemieślnicy z Afryki. To materiał bardzo ciekawy. Do tej pory przygotowałem z wikliny bazę do robienia wszelkich koszy, to nie będzie jednak żaden przedmiot użytkowy. Wplotę tutaj m.in. afrykańską maskę - powiedział Papa Samba Ndiaye z Senegalu.

Liselotte Larsen z Danii przygotowuje na konkurs damską torebkę z pędów wierzby. Jak wyjaśniła, wykonanie takiej torebki zajmuje prawie cały dzień, ale w Danii tego typu przedmioty mogą być warte nawet około tysiąca euro.

Według Krystyny Laskowskiej-Dzięciołowskiej, która na zawodach tworzy lampę z rattanu, plecionkarstwo może zainteresować także osoby, które nie mają smykałki do prac ręcznych. - To materiał bardzo prosty, naturalny, pozwala na przygotowanie w nieskomplikowany sposób pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów. Wyplatanie to coś, co daje przyjemność, umożliwia tworzenie czegoś nowego. Jestem instruktorem rękodzieła artystycznego, pracuję m.in. z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, one odpowiednio pokierowane radzą sobie z wyplataniem - powiedziała.

Wśród atrakcji trzydniowego festiwalu zaplanowano m.in. prezentację największego w Europie salicarium, czyli plantacji gromadzącej wszystkie odmiany wikliny, oraz liczącą ponad 300 eksponatów wystawę polskich koszy.Przygotowano także kiermasz plecionkarski, na którym będzie można kupić wyroby z różnych zakątków świata.

Wydarzeniu towarzyszy Forum Wikliny i Plecionkarstwa z udziałem prelegentów z USA, Niemiec i Polski. Według Pawlaka, będą oni rozmawiać m.in. na temat sposobów zwiększania plonów wikliny, rewitalizacji odmian wikliny oraz wykorzystania tego materiału w nowoczesnym designie.

Impreza organizowana jest po raz drugi, potrwa do niedzieli. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku.

Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa organizowany jest jako impreza towarzysząca Jarmarkowi Chmielo-Wikliniarskiemu. Jarmark jest coroczną akcją odbywającą się pod koniec sierpnia razem z dożynkami.

Głównym celem festiwalu jest podtrzymanie tradycji plecionkarskiej oraz prezentacja nowych form rozwoju branży wikliniarskiej. Impreza związana jest z sięgającą czasów napoleońskich tradycją uprawy wikliny w okolicach Nowego Tomyśla.

 

Jolanta Surma brała udział w II Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu, gdzie za swoją pracę otrzymała wyróżnienie i

Nagrodę Posła na Sejm Stanisława Kalemby za wyplot z materiału innego niż wiklina

Festiwal odbył  się od piątku 26.08 2011 do niedzieli 28.08 2011.W ciągu tych trzech dni będzie miało miejsce wiele bardzo interesujących wydarzeń.

W piątek Festiwal rozpoczął się otwarciem dwóch wyjątkowych wystaw na terenie Muzeum Wikliny  ,potem nastąpiło otwarcie  Międzynarodowego Konkursu Plecionkarskiego o nagrodę Grand Prix Festiwalu, który potrwał do soboty. W konkursie tym wzięło udział ponad sto osób z 32 krajów świata. Wyplatano w różnych surowcach i materiałach: wiklinie, rafii, sznurkach, liściach palmy, papierze itp. W ciągu tego czasu powstały przepiękne i wyjątkowe kosze, galanteria, formy użytkowa i formy dekoracyjne.  Reprezentantka Złotowa wykonywała pracę z sznurka sizalowego , nałożonego na wierzbę mandżurską w połączeniu z białą wikliną. Powstała kiść winogron, za którą otrzymała wyróżnienie i nagrodę ufundowaną przez Posła Kalembę.
Trzeciego dnia ,w Niedziele przed południem uczestnicy festiwalu wzieli udział w Forum Dyskusyjnym ” Nowe spojrzenie na plecionkarstwo” ,podczas którego omówiono problemy związane z uprawianiem  zawodu wikliniarza i możliwe sposoby ich rozwiązania.
Potem wspólny obiad ,a wieczorem Gala rozdania nagród i oficjalne zakończenie festiwalu na głównej scenie Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego, któremu towarzyszy II Światowy Festiwal Wikliny I Plecionkarstwa.
Przez cały czas trwania imprezy  trwał kiermasz na którym wszyscy uczestnicy Festiwalu mogli wystawiać i prezentować  swoje wyroby.

Pomysłodawcą i osobą koordynującą organizację i przebieg Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa był Komisarz Andrzej Pawlak

Miło było gościć na Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa  w Nowym Tomyślu Było to  niezwykłe wydarzenie .Wspaniała organizacja festiwalu, do zakwaterowania organizatorzy mieli przecież ponad 2 tyś. Ludzi. Wspaniałą atmosfera, niesamowite przeżycie!

www.festiwal-wiklina.pl

 

Powrót
strona główna mapa strony