Warsztaty Makramy na Polskich Targach Artystycznych w Anglii

Po raz pierwszy w Southend-on-Sea odbył się Polski Festiwal Sztuki we wrześniu 2009, zorganizowany według własnego pomysłu przez Hungry Arts we współpracy z 30 Bird Production, Metal, Focal Point Gallery i miejscową społecznością polskią. Celem festiwalu jest celebrowanie tego, co najlepsze w polskiej kulturze i sztuce, nawiązanie międzynarodowej współpracy artystycznej oraz podtrzymanie specjalnych związków między miastami bliźniaczymi - Southend-on-Sea i Sopotem.

Trzydniowy Polski Festiwal Sztuki był okazją dla tysięcy osób, aby  doświadczyć wspaniałej, tradycyjnej polskiej gościnności, polskiej rozrywki na żywo, uczestniczyć w podróży artystycznej

Tegoroczny festiwal był ciekawszy i lepszy, z jeszcze  bogatszym programem imprez. W programie Polskiego Festiwalu był premierowy w Anglii występ Orkiestry Świętego Mikołaja, pokaz filmów polskich w TAP, The Old Water Works w Southend-on-Sea, mecz piłki nożnej Iran – Polska, wystawa sztuki, warsztaty cyrkowe i piłki nożnej, pokaz 30 Bird Production Polska 3 Iran 2 (prosto z festiwalu w Edynburgu) oraz seria projektów, warsztatów prowadzona przez De Construction Project Plus, występ Lajkonika i teatru Lalek. Festiwal odbywał się w dniach 10-12 września.

Organizacja całej imprezy była możliwa dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Southend-on-Sea Borough Council i Rady Sztuki Angielskiej.

         Warsztaty makramy, organizowane przez Deconstruction Project, poprowadziła Jolanta Surma, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, mistrz tkactwa artystycznego. Warsztaty te spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony Anglików, a także Polonii tam mieszkającej. W dużym namiocie wystawione były tkaniny ścienne, sowy, motyle, kwiaty, bukiety oraz modna biżuteria. Wielu ze zwiedzających chciało zrobić swoje małe niepowtarzalne dzieło: kwiatka, serduszko, wężyka. W prowadzeniu warsztatów pomagała córka Monika, która także była tłumaczką, mąż Piotr oraz siostrzeniec Michał. Przez osiem godzin nie było chwili wytchnienia, ale nikt nie narzekał, bo zaszczepianie innym swojej pasji to wielka przyjemność i satysfakcja. Uczestnictwo w tym Festiwalu i  promowanie polskiej kultury było dla prowadzących warsztaty dużym wyróżnieniem i wspaniałym przeżyciem.

 

Powrót
strona główna mapa strony